Dell Inspiron 5370 – recenzja, pierwsze wrażenia i test
Mała recenzja i pierwsza opinia Dell Inspiron 5370 – i3-7130U, 8GB RAM.
[ad name=”NEW1 2x 336×280″]
 
 
Ostatnio rozglądałem się za w miarę tanim, ale przy okazji w miarę wydajnym laptopem 13,3-14 cali, który byłby też w miarę lekki. Te moje wszystkie “w miarę” jak na razie Dell Inspiron 5370 spełnia.
Zacznijmy od specyfikacji mojej wersji Dell Inspiron 5370:
- Intel Core i3-7130U (2 rdzenie, 2.70 GHz, 3 MB cache)
- Intel HD Graphics 620
- 8 GB (SO-DIMM DDR4, 2133MHz)
- ekran 13,3″, matowy, LED, FullHD
- dysk 128GB SSD M.2 2280
- kamera 1.0 Mpix
- waga 1,42 kg
- USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – 2 szt.
- USB Typu-C – 1 szt.
- HDMI – 1 szt.
- Czytnik kart pamięci microSD – 1 szt.
- Wyjście słuchawkowe/wejście mikrofonowe – 1 szt.
- DC-in (wejście zasilania) – 1 szt.
- Noble Lock – 1 szt.
- akumulator 38Wh
Obudowa
Jak dla mnie ani na plus, ani na minus. Nie będziemy się wstydzić go wyjąć na spotkaniu biznesowym, ale też obcowanie z nim nie będzie sprawiało wrażenia dotykania piękności. Dla mnie jest to miła w dotyku aluminiowa obudowa, nic nie skrzypi, wszystko dobrze spasowane. Jak na tą cenę jestem zadowolony.
Klawiatura,touchpad
Z tego co widzę klawiatura jest bardzo podobna do prawie bliźniaczego modelu -Dell Inspiron 5379. Jeśli chodzi o moje odczucia to sprawuje się całkiem nieźle -skok jest wyczuwalny, chociaż czasem się mylę przez zbyt krótki -jak dla mnie – klawisz backspace i slasha. Na minus brak podświetlanych klawiszy, ale to mi nie przeszkadza, bo i tak piszę bezwzrokowo. Można też się lekko przyczepić do głośności – w testowanym przeze mnie wcześniej Acer Swift 3 – klawisze chodziły “gładziej” i ciszej, a to ta sama półka cenowa.
[ad name=”elestico test w tekxr”]
Touchpad-na początku był dla mnie trochę dziwny, bo jest lekko chropowaty, ale następnego dnia już byłem do niego przyzwyczajony. Dobrze reaguje na dotyk i gesty – nie mam nic do zarzucenia.
Wydajność
Tutaj byłem w pełni świadom decyzji – na pokładzie znajduje się i3-7130U, więc jest to ulepszona wersja i3-7100U, końcówka “30” nie jest bez powodu, ponieważ teraz procesor ma taktowanie 2,7GHz, a nie jak wcześniej 2,4GHz – jest więc wzrost o 0,3GHz. Jak to jest z 7. generacją niskonapięciowców od Intela to różnią się one tylko (albo i też aż) taktowaniem – tak i3,i5,i7 Kaby Lake mają tyle samo rdzeni, cache itp, a i3-7130U różni się od i5-7200 taktowaniem, które w przypadku i5 wynosi bazowo 2,5GHz, a w trybie TurboBoost skacze do 3,1GHz.
Jeśli chodzi o wydajność w grach to nie jestem graczem, ale testowo uruchomiłem CS:GO – w rozdzielczości 1280×720 i na najniższych ustawieniach mam średnio ok. 60 +/- 20fps – czasami jak jest mało graczy, bądź jakiś korytarz skacze do ponad 100fps.
Czas pracy i akumulator
Na pokładzie mamy 38Wh baterię, którą po kilku dniach testów mogę określić jako przyzwoitą. Tzn. przy zwykłym przeglądaniu internetu itp. pobór mocy wynosi ok. 4,5-6W, więc na te 6 godzin powinien starczyć. Ale jeśli robimy coś bardziej skomplikowanego to włącza się wiatrak na połowę swojej mocy – pobór mocy wzrasta do ok. 7,5-10W, a jak już wykorzystujemy go na 100% to bateria wytrzyma do ok. 2 godzin. Laptop ładuje się dość sprawnie – mniej więcej ok. 1,5h.
Kultura pracy
Bardzo mi zależało na cichej pracy, ponieważ mój poprzednim laptopie wiatraki chodziły non stop+pojawiały się nieprzyjemne elektroniczne piski. Tutaj niestety też czasem można w ciszy, gdy przystawi się ucho do klawiatury, usłyszeć w środku jakiś pisk, ale nie jest to ciągłe i naprawdę trzeba przyłożyć ucho w prawie pełnej ciszy. Podczas przeglądania sieci i prostych zadań Inspriron 5370 jest chłodzony pasywnie, dopiero przy większym wysiłku włączają się wiatraki, ale nie są jakoś mocno irytujące-chociaż można by było dać większą kontrolę użytkownikowi nad tym, bo irytuje jak czasem włączę jakiś program, w miedzyczasie np. wypakowuję zipa i wiatrak się włącza na 10s. Jak na razie udało mi się -po przejściu na tryb testu Windows i wyłączeniu paru blokad wyłączać wiatraki na ułamek sekundy-jak mnie zacznie to denerwować to mocniej nad tym posiedzę.
[ad name=”elestico test w tekxr”]
Jeśli chodzi o temperatury to nie testowałem go szczególnie długo, ale podczas półgodzinnej gry się lekko nagrzał, ale nie za bardzo, bo wiatrak przestał się kręcić po 20-30s od skończenia gry, więc nikt nie powinien narzekać.
Jaki jest dysk SSD w środku?
Zapewne wiele osób się zastanawiało – jak i ja też się zastawiałem. Wg programu diagnostycznego jest to SK Hynix serii SC300 ( http://ssd.skhynix.com/ssd/en/about/m_2.jsp ). Jak na razie sprawuje się dobrze – nie widzę dużej różnicy pomiędzy moim dyskiem SSD w stacjonarce, jak i sam system startuje w kilka sekund. W sumie i tak planuję kupno nowego dysku (chyba wybiorę ten Crucial MX300 275GB), bo jednak przy 128GB wersji po instalacji Windowsa zostaje tylko 81GB wolnego miejsca(bo sam Windows 10 zajmuje 20GB).
Jak w wielu przypadkach istnieją różne wersje tego laptopa, oto niektóre z nich:
- i3-7130U, 4GB RAM, 128GB SSD, Grafika zintegrowana UHD620 – najtańsza z opcji, ewentualnie potem można dokupić używaną kość RAMU za 50-60 zł, bo jeszcze jeden slot jest wolny
- i3-7130U, 8GB RAM, 128GB SSD, Grafika zintegrowana UHD620 -recenzowana wersja
- i5-8250U, 8GB RAM, 256GB SSD, UHD 620+Radeon 530 – bardzo ciekawa wersja – niestety już trochę droższa, ale w zamian otrzymujemy w miarę wydajną i5 8. generacji – która już ma fizycznie 4 rdzenie i dedykowaną grafikę
Podsumowanie mini-recenzji ( review ) Dell Inspiron 5370
Jak na razie laptop sprawdza się -ma dobrą kulturę pracy,jest lekki, ma całkiem niezły wygląd, przyzwoity akumulator i jak na razie na wydajność jest ok. Jak napisałem na początku jest to mini-recenzja, bo jest nie widziałem nigdzie w internecie recenzji tego modelu, a pewnie parę osób było by zainteresowanych. Jakby ktoś miał jakieś pytania to zachęcam do komentowania 🙂
Jakie cechy powinien spełniać według Was laptop, aby był warto zakupu? Już długi czas mam jeden laptop i postanowiłem, że zakupię sobie nowy. Jednak nie wiem jak dobrze, to zrobić.
A na czym Ci zależy? Bo można wybrać małego i smukłego laptopa kosztem ceny bądź podzespołów.
Cześć. Nie zbyt się znam na technologii ale nurtuje mnie, czy się nie przegrzewa? Kupiłam go dzisiaj zauroczona tym, że jest mały, dość lekki i jak dla mnie mobilny – a tego właśnie szukałam a kiedy już go otworzyłam i emocje już opadły, to się zorientowałam, że chłodzony jest od spodu.
Matryca nie dla grafików niestety, za słabe pokrycie kolorów, sam laptop bardzo ładny i funkcjonalny.
Drogi Autorze Bloga!
Jakie są Twoje odczucia na temat solidności wykonania tego laptopa, mianowicie, czy w twojej opinii może on wytrzymać kilka lat spokojnej pracy, kiedy jego użytkownik będzie o niego w miarę dobrze dbał? Użytkowanie wyglądałoby następująco; okazjonalne sprawdzenie informacji w internecie (rzadkie) i pisanie w wordzie, także niezbyt częste, choć to może się zmienić. Wiem, że ciężko o konkretną odpowiedź po tak krótkim czasie używania, ale chciałbym wiedzieć, co podpowiada Ci intuicja.
Gorąco pozdrawiam!
Wg mnie spokojnie powinien dać radę – sam mam już 4 lata plastikowego Asusa t100 – który upadł kilka razy, ma rozbity ekran a nadal jest w miarę dobrym stanie, a go nie oszczędzałem. Ten Dell jest zdecydowanie lepiej wykonany – dobrze spasowana aluminiowa obudowa, więc powinien dać radę. Ogólnie Twoje wymagania odnośnie wytrzymania kilku lat spokojnej pracy spełnią chyba wszystkie laptopy 😉 bo nawet najgorzej wykonanego plastika da się zadbać, aby wytrzymał kilka lat.
Jak tam sprawuje sie sprzet? Mysle o nim albo o Dell Vostro 5471 główny wybor to długość pracy na baterii Vostro ma wiekszy ekran przez co moze jej jeść więcej :/ Dziwi mnie to ze tego typu sprzet dziala do 6h gdy mac 13,3 8h daje rade, ale to pewnie wina windy :/
Jak na razie nie narzekam, bo to miałbyć w miarę wydajny i tani sprzęt, żeby móc coś porobić poza domem+jest lekki i wygląda całkiem nieźle. Gdybym mógł to też bym się na macbooka air zdecydował, ale sprzęt Apple’a o podobnych parametrach to 1000-1500 zł więcej.
No też myślę, że to częściowo wina windowsa, bo raz pamietam, że się zdziwiłem, że z nikąd chodzi mi wiatrak, a się okazało, że zużycie cpu 25% przez jakiś program od aktualizacji 😀 Ale myślę, że ten Dell w pracy biurowej powinien wytrzymać przynajmniej te 6h.
Hello,
You don’t speak about the scren.
What do you think about the screen quality of the Dell 5370 ?
http://st-mobilny.pl/wp-content/uploads/2017/12/Dell-Inspiron-5370-i3-7130U-recenzja-test-pierwsze-wrazenia.jpg
I am looking for this laptop, but I don’t find review of the screen.
Thanks indvance
Hi, I’m a person who doesn’t pay too much attention to screen – ie. I using all the time f.lux. Screen for me is not bad, but when screen is full black you can see some brighter places near the egdes. Overall for this price display is OK. Unfortunatelly I also dont have occassion to test it outside how it works in full sun. I below added screenshot from AIDA tool, where you can see what type of matrix is in this model: https://imgur.com/a/Ymem6
Witaj Adrianie 🙂 Czy mógłbyś w programie AIDA64 sprawdzić model matrycy zastosowany w tym laptopie? Z góry dziękuję
Podsyłam zrzut ekranu z Aidy https://imgur.com/a/Ymem6
Nie używam go codziennie, czasem nawet tydzień leży nieużywany(potrzebowałem go tylko czasem na uczelnię, by pokazać projekt, dokończyć pracę itp), więc nic nowego o nim powiedzieć za bardzo nie mogę -no poza tym, że do klawiatury się już przyzwyczaiłem :b
Witam. Mam pytanie – czy model tego procesora pozwala na pracę na tym laptopie bez żadnych zawieszeń, cięć czy krecacego się kółeczka? Chodzi mi o pracę z prostymi programami, pakietem office, przeglądarkami, eksploatorem plików. Stosunkowo rzadko korzystam z laptopa, wiec żal mi wydania większej sumy niż 2400zl, ale z drugiej strony lubie responsywne urzadzenia 😉 Z gory dziękuję za odpowiedź.
Nie wiem co znaczy “krecące się kółeczko”, ale “pracę z prostymi programami, pakietem office, przeglądarkami, eksploatorem plików. ” to on na pewno pociągnie – ja takie rzeczy robiłem na dużo słabszym 4 letnim asusie t100. Ja na razie na wydajność nie narzekam -głównie używam przeglądarki, wirtualnej maszyny, jakieś IDE z małymi/średnimi projektami i działa OK 🙂
Bardzo dziękuję za recenzję!
Jak ocenia Pan jakość wyświetlacza: kontrast, odwzorowanie kolorów, kąty widzenia. Czy wyświetlacz migocze (PWM) przy niższych jasnościach?
Nie wiem czy jestem odpowiednią osobą do takich recenzji -bo pytasz się człowieka, który od dłuższego czasu na telefonie i komputerach używa f.luxa 🙂
Prawie nonstop używam jasności 40% i nic migoczącego nie zauważyłem.
Ale jak znasz jakiś program do analizy jakości wyświetlacza to mogę w wolnej chwili przetestować.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mnie również oprócz płynności działania zależy na stosunkowo cichej pracy układu chłodzenia.
Jak przedstawia się testowany Dell 5370 w porównaniu do Acer Swift 3? Po stronie którego z nich jest więcej plusów?
Acera miałem przez kilka dni i go zwróciłem, bo w nim wiatrak chodził wręcz cały czas i pojawiały się irytujące elektroniczne piski – oczywiście nie było to jakoś mega głośno, ale ja często pracuję w ciszy i to potrafiło irytować. Wykonanie jest mega podobne, chociaż Acer jest jak dla mnie bardziej elegancki-szczególnie ładniej wyglądają ramki wokół ekranu, klawiatura była lepsza, no i był dodatkowy bajer, czyli czytnik linii papilarnych.
A i trzeba uważać, bo weszła teraz nowa wersja Acera Swift 3, która waży aż 1,8kg(wcześniej to było 1,55). I przy takiej wadze nie wiem czy się bardziej nie opłaca kupić np. ThinkPada E470 (Thinkpady mają bardzo dobrą renomę, ale też ważą np. ten 1,9kg) albo w ogóle jakiegoś lżejszego 15 calowca. U mnie w w wyborze ważnym czynnikiem była waga.
Jeszcze bardzo ciekawą propozycją jest Asus S510UN – sam się nad nim zastanawiałem, bo to jest i5-8250 i dedykowana grafika MX150(jest porównywalna z 950m) i ekran 15,6 cali i waży tylko 1,62kg-tylko, że wersja z SSD 256 kosztuje 3450zł.