Ile czasu Google aktualizuje swoje smartfony Nexus?
Tl;dr: Wersje Androida co najmniej 2 lata po rozpoczęciu sprzedaży, poprawki zabezpieczeń minimum 3 lata lub 1,5 po zakończeniu sprzedaży w Google Store.
[ad name=”NEW1 2x 336×280″]
 
Google co jakiś czas wypuszcza wraz z różnymi producentami swoje smartfony i tablety marki Nexus – wspołpracowali już np. z Samsungiem (Google Nexus), LG (Nexus 5x), Asus (Nexus 7) i kilka innych:
Te urządzenia Nexus otrzymują wersje Androida bezpośrednio od Google:
- Nexus 5X
- Nexus 6P
- Nexus 6
- Nexus 5
- Nexus 4
- Nexus 9
- Nexus 7
- Nexus 10
Są one bardzo lubiane przed developerów, bo mają szybsze aktualizacje do nowszego Androida oraz Google często wypuszcza próbne wersje przyszłych wersji Androida. Poza tym są to często wydajne i tanie – często polecałem Nexusy w moich zestawieniach smartfonów.
Jak napisałem na początku Google zobowiązuje się do aktualizowania tych smartfonów/tabletów minimum przez 2 lata po wypuszczeniu ich do Google Store(czyli mniej więcej wtedy, gdy trafia on do “niegooglowskich sklepów”. A aktualizacje poprawek zabezpieczeń są dostępne minimum 3 lata po premierze lub 1,5 roku po końcu sprzedaży tego urządzenia w Google Store.
Do tego aktualizacje są prawie natychmiastowo po premierze nowej wersji systemu.
[ad name=”AD1333x280″]
Czyli to jest całkiem dużo – biorąc na uwagę innych producentów, którzy nie tak chętnie aktualizują stare modele, a jak aktualizują to często się długo czeka na to aż oni dostosują nową wersję Androida do swoich urządzeń i autorskich nakładek.
Poza tym po tych 2 latach jak już i tak skończy się gwarancja, nic nie stoi na przeszkodzie by wgrać nowy system, ale już nieoficjalnie. Za urządzeniami Nexus stoi ogromna rzesza developerów i dostosowywują oni nowego Androida nawet do kilkuletnich telefonów – np. Samsung Galaxy S2, który miał premierę w 2011 roku, ma dostępną wersję najnowszego Androida 6 Marshmallow.
Po więcej informacji zapraszam tutaj bezpośrednio na stronę supportu.
fot. tytyłowa: flickr.com, autor: Kārlis Dambrāns, udostepionej na zasadach licencji CC BY 2.0