Poradnik FIFA 17 Mobile – Android, iOS, Windows cz.2

fifa-mobile-android-strzal-z-dystansu

Poradnik o grze FIFA 17 Mobile – porady dot. sterowania i sztuczek oraz przewodnik po planach, ligach i sezonach. 
 

Sterowanie i porady dotyczące rozgrywki

fifa-mobile-android-rozpoczecie-meczu

Jak już pisałem w mojej recenzji, w FIFIE 17 Mobile mamy dostępne 3 sposoby sterowania:

•Autoplay: gra za nas podaje, strzela, rozgrywa piłkę.
•Gesture controls: kontrolujemy graczy za pomocą tapnięć – tzn. chcemy do kogoś podać – klikamy na niego palcem lub na wolne pole, chcemy oddać strzał to przesuwamy szybiej palcem po ekranie w kierunku bramki.
•Virtual Stick – tradycyjnie: mamy dostępny joystick do kontrolowania kierunkami, a po drugiej stronie mamy dostępne opcje strzału, podania, sprintu itp.

Jakie jest najlepsze sterowanie? U mnie to zależy od humoru 🙂 Jak nic nie idzie lub gram ze słabym przeciwnikiem to zostawiam grę samą sobie – niech smartfon za mnie gra. Czasem zamiast strzelać przyciskiem “Shoot” to uderzam poprzez przeciąganie po ekranie. Ale najczęściej mieszam kilka stylów – tzn. virtual stick wraz z tapnięciami. Z racji, że w mobilnej FIFIE ciężko o taką dokładność jak w przypadku pada to lubię grać szybkimi zawodnikami i tak kiwać przeciwników – a joystick pozwala mi na taką kontrolę – również mam dostępne dzięki temu opcję robienia tricków.


Z racji tego, że większość czasu będziemy spędzali grając w trybie Attack Mode to mam kilka porad związanych z rozgrywką:

-na początku meczu polecam od razu szybki sprint naszym napastnikiem i strzał z dystansu. Nie ma sensu rozgrywanie piłki, czekanie aż reszta zespołu podbiegnie pod pole karne – tak tracimy cenny czas. Po jakimś czasie dzięki szybkiemu napastnikowi i wprawie – mniej więcej 30-40% meczy rozpoczynam bramką w 4 minucie.

-często używajcie tapnięcia na wolne pole jako podania – zapewnia to bardzo dokładne podanie do zawodnika, do tego też często potrzebujemy podania “na dobieg”, a poprzez przyciski ciężko taki zrobić. Po prostu jak macie np. taką sytuację jak na obrazku poniżej – tapnijcie na wolne pole w miejsce zaznaczone czerwoną kropką.

fifa-mobile-android-podania

-po straconej piłce – faulujcie obrońcę który wam ją zabrał. Tu nie ma miejsca na litość! 😀 A tak na serio to jest duża oszczędność czasu – dzięki faulowi możemy od razu rozpocząć naszą akcję i nie musimy czekać aż obrońcy wybiją piłkę poza połowę boiska. Nie dostaniemy czerwonej kartki, ani żadnej kary, więc nie ma co się wahać – tylko faulować 🙂

-używajcie trików, szczególnie tych lepszych np. “Rainbow flick” lub Roulette. Są to bardzo efektywne (i efektownie) triki, które dobrze wykonane gwarantuje wygrany pojedynek sam-na-sam z obrońcą. Tylko trzeba zwrócić uwagę, bo każdy zawodnik ma tylko jeden trik.
Lista graczy, którzy ją potrafią “Rainbow flick” dostępna jest tutaj: https://www.easports.com/fifa/fifa-mobile/tips-and-tricks/skill-moves-rainbow-flick
Gracze, którzy nie są na liście “Raibow flick”, to jeśli posiadają minimum 89 punktów dryblingu to potrafią tzw. “Roulette”.
A i triki wykonujemy podczas biegu i musimy tapnąć na zielony przycisk “Sprint & skill”.

-strzały z dystansu – w grze można podkręcać piłkę – a robi się to poprzez zrobienie takiej odwróconej literki “U” – polecam szczególnie w przypadku wysokiego muru. Np. można zrobić ruch taki jak poniżej zaznaczyłem czerwoną linią.

fifa-mobile-android-rzuty-wolne

-w przypadku prawdziwych meczy – np. w Sezonach lub niektórych Wydarzeniach to obronę polecam zostawić grze – tzn. jak przeciwnik rozgrywa piłkę to niech nasza obrona sama gra – wiele razy przekonałem się, że to jest efektywniejsze.

-4-4-3 False 9 – taktyka dostępna dopiero na 31 lvl, ale warto do niej dążyć. Jest niesamowicie skuteczna, dzięki temu mam 2 razy częściej sytuacje sam na sam z bramkarzem, nawet jeśli przeciwnik gra 5 obrońcami.

 

Plany

fifa-android-plany

Poprzez wykonywanie różnych rzeczy możemy dostać tokeny. Tokeny jak i graczy możemy wymieniać w tzw. Planach. Plany są mniej lub bardziej opłacalne, poniżej opiszę kilka z nich:

W zakładce EVENTS mamy kilka różnych planów:

Daily Warm-up – 7 tokenów zdobytych za wykonywanie Wydarzenia Daily Warm-up możemy wymienić na paczkę Pro Pack (normalnie kosztuje 7 500 monet).

TRAINING -20 tokenów, które dostajemy za Wydarzenie Drills pozwala nam odblokowac Wydarzenie Training Ground za wykonanie, którego dostajemy ALL Pro Pack (paczka warta 50 000 monet).

GAME CHANGERS – 10 tokenów, które otrzymujemy za czasami pojawiające się wydarzenie Game Changers, losuje nam gracza, który daje naszemu zespołowi jakiś bonus – np. +2 do sprintu każdemu zawodnikowi w naszej drużynie.

VETERANS – 5 tokenów pozwala na losowanie gracza, który jak będzie w naszym zespole to daje nam +1% doświadczenia za każdy mecz/wydarzenie.

ROOKIES – 15 tokenów losuje nam gracza, który daje nam +1% więcej monet za każdy mecz/wydarzenie.


IN FORM PLAYERS – co tydzień mamy nowych “graczy w formie” i możemy tutaj poświęcić 10 srebrnych IF, po to by liczyć na szczęście i wylosować jakiegoś złotego lub elite zawodnika In Form.

W zakładce UPGRADES mamy kilkanaście planów umożliwiających nam zamienianie naszych graczy na trofea, brązowych trofeów na te srebrne itp. itd.

W zakładce PLAYERS mamy przeróżne plany, które umożliwiają nam otrzymanie graczy. Również mniej lub bardziej opłacalne. Jeśli chodzi o plany “TEAM HEROES” to szansa na wylosowanie Team Hero prawdopodobnie wynosi ok. kilkanaście procent.
 

Ligi

fifa-mobile-android-menu-ligi

Nowa forma rywalizacji, kontaktu z innymi graczami oraz okazja do zdobywania monet i doświadczenia. Z racji tego, że już jestem w lidze to nie mogę pokazać jak się wyszukuje, ale menu wyszukiwania jest w miarę intuicyjne i podobne do tego w markecie.

Teraz po krótce opowiem, co się robi w Lidze. Głównym zajęciem są pojedynki tzn.  gracze z jednej ligi grają przeciwko graczom z innej Ligi. Każdy gracz wybiera sobie przeciwnika i gra przeciwko niemu 3 tury w trybie Attack Mode. Wygrywa ta Liga, która strzeli więcej bramek – dlatego jak dołączymy do Ligi ważna jest regularna obecność – najczęściej przegrywa się pojedynki przez słabą frekwencję. Za wygrany turniej, w którym uczestniczyliśmy otrzymujemy 3 ligowe tokeny, które możemy wykorzystać w planie LEAGUEvsLEAGUE.

fifa-mobile-android-menu-pojedynku-ligowego

Ponadto co jakiś czas szef/admin Ligi może zarządzić turniej wewnątrzligowy, który jest rozgrywany w systemie drabinkowym i również w trybie Attack Mode. Do tego jest dostępny czat grupowy i jeśli mamy zgrany team to można się wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć, no i przyjemnie poczatować.
 

Sezony

fifa-mobile-android-sezony

W grze mamy dostępne sezony – gramy sezon w wybranej przez nas lidze. Rozgrywamy pełne mecze przeciwko drużynom sterowanym przez grę. Nie ma wpływu czy to jest polska ekstraklasa czy też Premier League – za każdy mecz dostajemy taką samą ilość monet i doświadczenia. Niestety co jest dla mnie ogromną wadą i odstrasza mnie przed graniem w Sezony jest to, że jak np. do zwycięstwa w Sezonie potrzebujemy 32 pkt i te punkty zdobędziemy w 12 meczach, to i tak musimy rozegrać wszystkie 16 meczy. Dodatkowo za granie w ten tryb nie ma jakiś wielkich nagród – za wygranie pierwszego Sezonu dostałem coś koło 1000/2000 monet, trochę doświadczenia, token Season Master i chyba jakąś paczkę(która nie była jakoś dużo warta).

 

To tyle na dziś, dziękuję za uwagę 🙂 i już zapraszam do kolejnej części poradnika: która będzie miała premierę w najbliższych dniach.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej to zapraszam do 1. i 3. części poradnika oraz recenzji:
FIFA 17 MOBILE Poradnik cz.1

FIFA 17 MOBILE Poradnik cz.3

FIFA 17 MOBILE Recenzja

Obrazy użyte we wpisie pochodzą z gry FIFA Mobile na system Android

 

Obrazy użyte we wpisie pochodzą z gry FIFA 17 Mobile na system Android.

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. Marion pisze:

  Witam. Jak dostać się do ligii? Za każdym razem mi odmawiają albo że już jest limit graczy. Jestem na 12 lvl.

 2. Izq pisze:

  Gram juz dłużej w ta gre ale niedawno dostałem się do ligi i nie wiem jak chatowac proszę o pomoc

  • Adrian pisze:

   Powinieneś mieć taką opcję w głownym menu ligi, czyli tam, gdzie masz po lewej stronie całą listę graczy. Jeśli nadal nie działa to przeinstaluj grę. Jeśli to nie da rady, to nie wiem czy coś pomoże, bo u nas w lidze też jest jeden gracz, co nie może od samego początku pisać na chacie, jakiś dziwny błąd.

 3. Interaxus pisze:

  Witam,być może głupie pytanie,ale dopiero zaczynam przygodę z grą.
  Czy jest możliwość ustawienia trzech tych samych zawodników np. na pozycji ST?

 4. Krystian pisze:

  Jak się ustawia siłę strzału z rzutu wolnego?

  • Adrian pisze:

   Im szybciej i dłużej przesunieć palcem po ekranie – tym mocniejszy strzał. Trzeba potestować sobie – po jakimś czasie idzie to wyczuć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *